Css Nedir?

Css Nedir?

CSS,  açılımı olan “Cascading Style Sheets” in baş harflerinin kısaltılmasından oluşmuştur. Türkçe karşılığı ise Basamaklı Stil Şablonları veya Stil şablonu anlamına gelmektedir. Css web sayfaları görsel açıdan zenginleştirme ve güzelleştirme sürecini kolaylaştırmak için tasarlanmış basit bir tasarım dilidir.

CSS, bir web sayfasının görünümünü değiştirir. CSS'yi kullanarak metnin rengini, yazı tiplerinin stilini, paragraflar arasındaki boşluğu, sütunların nasıl boyutlandırıldığını ve düzenlendiğini, hangi arka plan görüntülerinin veya renklerin kullanıldığını, farklı cihazlar ve ekran boyutlarının ekranındaki varyasyonları kontrol edebilmemize olanak sağlar.

CSS'yi öğrenmesi ve anlaması kolaydır, ancak HTML bilmiyorsanız ilk önce HTML öğrenmelisiniz aksi takdirde CSS'i öğrenmeniz bir şey ifade etmez.

CSS'nin Avantajları

  • CSS zaman kazandırır - CSS'yi bir kez yazdığınızda birden fazla HTML sayfasında yeniden kullanabilirsiniz. Her HTML sayfası için bir stil tanımlayabilir ve istediğiniz kadar Web sayfasına uygulayabilirsiniz.
  • Sayfalar daha hızlı yüklenir - CSS kullanıyorsanız, her zaman HTML etiket özelliklerini yeniden yazmanıza gerek yoktur. Sadece bir etiketin bir CSS kuralını yazın ve onu sitedeki tüm etiketlere uygulayın. Yani daha az kod daha hızlı yükleme süresi demektir.
  • Kolay bakım - Genel bir değişiklik yapmak istediğinizde tüm HTML sayfalarda tek tek değil, sadece CSS dosyanızdaki stili değiştirin; tüm web sayfanızdaki öğeler otomatik olarak güncellenecektir.
  • HTML’den üstün stiller - CSS’nin HTML’den çok daha fazla sayıda özniteliği vardır, böylece HTML sayfanıza HTML özniteliklerine kıyasla çok daha iyi bir görünüm verebilirsiniz.
  • Birden Çok Aygıt Uyumluluğu - Stil sayfaları, birden fazla aygıt türü için içeriğin en iyi duruma getirilmesine izin verir. Aynı HTML belgesini kullanarak, bir web sitesinin cep telefonları, tabletler gibi elde taşınabilen aygıtlar veya yazdırmak (çıktı almak) için farklı sürümleri sunulabilir.
  • Global web standartları - Global standartları yakalayabilmek için CSS kullanmanız tavsiye ediliyor. HTML sayfalarınızı tüm tarayıcılarla uyumlu hale getirmek için CSS kullanmaya başlamak iyi bir fikirdir.

Css avantajları bu kadarla bitmiyor tabiki ben sizlere kısaca önemli noktaları anlatmaya çalıştım. İlerleyen paylaşımlarda CSS'i a'dan z'ye tek tek anlatacağım.