JavaScript Nedir?

JavaScript Nedir?

JavaScript Nedir?

JavaScript betik dilidir. Yaygın olarak web programlamasında kullanılmaktadır. Tarayıcıların kullanıcılar ile etkileşim halinde olmasını sağlayan bir betik yazılım dilidir. JavaScrip'i Mozilla vakfı geliştirmeye devam etmektedir. Gelişmeye devam eden JavaScript ile çok fazla işlem yapabilirsiniz. Karmaşık bir yapıya sahip olduğu için öğrenmeniz biraz zor olacaktır ama imkansız değildir. Diğer programlama dillerine hakim birisi iseniz bu JavaScript betik dilini çok kısa bir zaman içerisinde öğrenip web programlama için kullanabilirsiniz. JavaScript Nesnelere dayalı bir dildir. Neslelere yeni bir özellik eklemek için kullanılır. Değişken veri tipine sahip değildir, böyle bir mekanizmayı içerisinde barındırmaz. Dinamik mekanizmalar ile bağlantılar yapılır bu sayade.

Örnek Kodlar:

HTML kodları içerisinde JavaScript kullanmak isterseniz eğer kullanmanız gereken kod komutları vardır. HTML etiketlerinin arasına yerleştireceğiniz <script> Kodlar... </script> şeklinde eklenerek kullanılabilmektedir. HTML içerisinde kullanmak istediğiniz JavaScript dilini eklemek için kullanmanız gereken kod :
<script language="javascript"> olarak belirtmeniz gerekiyor.

<html>

<head>

 <title>javascript i̇lk uygulama</title>

 <script language="javascript"> document.writeln("<h2>ÖRNEK MAKALE</h2>"); </script>
</head>

<body>

</body> 

</html>

Yukarıda vermiş olduğumuz JavaScript kodları ile belge üzerine bilgi yazdırmak için gerekli olan nesneleri belirtmektedir. Write metotları ile üzerlerinde karakter dizisi şeklinde bir veri yazmakta. Bu görmüş olduğunu kodlar daha başlangıç kodlarıdır. İlerleyen süreçlerde bu kodlar daha karmaşık bir hal alacaktır. Kodlar karmaşıklaşmaya başladığı zaman korkmanıza gerek yok. Zamanla tekrar ederek anlamadığını ya da sürekli hata aldığınız kodları düzeltebilecek hale geleceksiniz.

Değişkenler programlama dillerinin önemli veri yapılarındandır. Değişkenlere ait temelde iki adet bilgi mevcuttur.

1- Değişkenlerin değeri

2- Değişkenlerin İsimleri

Değişkenlerin isimleri için, JavaScript'te isimler için kullanılan kurallar bulunmaktadır.

Değişken isimleri, herhangi bir JavaScript anahtar sözcükleri ile yani deyim isimleri, operatör adları, fonksiyon isimleri aynı olmamak zorundadır. Örnek verecek olursak İf, case, do gibi isimler değişken olarak kullanılamaz.

Değişkenlerin isimler her zaman bir harf ile başlamak zorundadır. Rakam ile başlayamaz.

Değişkenlerin isim uzunlukları en çok 255 karakter uzunluğunda olmak zorundadır.

Değişken isimleri için kullanabileceğiniz karakterler ingiliz alfabesinde geçen A ve Z arasında bulunan 26 harf. Rakamlar 0 ve 9 arasında. Çizgi karakterleri ve semboller kullanılabilir.

Değişken isimleri içerisinde boşluk bulunmamak zorundadır.

Değişken isimlerinin içerisinde özel karakter yani +, - , * gibi işaretler olmamalıdır.

Etiketler :