HTML&CSS Nedir?

HTML&CSS Nedir?

HTML&CSS Nedir?

Html web sitelerinin vazgeçilmezidir. Html ile web sitelerinizin kemik yapısını oluşturabilirsiniz. Html bir yazılım dili olarak görülmemektedir, html ile kendi başına çalışan bir program ne yazık ki yazamazsınız. Bir programlama dili olarak sayılmasa da web siteleri için kemik yapıları oluştururken çok işinize yarar. HTML öğrenmek kolaydır. Kodlamaya yeni giren bir kişi iseniz en başta HTML öğrenmek sizin için iyi bir başlangıç olacaktır. 1-2 hafta gibi bir süre içerisinde öğrenmeniz mümkün olacaktır. HTML öğrenmeye başladığınız zaman yazılım mantıklarını öğrenmeye de başlarsınız.

HTML kullanırken yanında kullanılan CSS de kemik yapısını oluşturduktan sonra dinamik şekillere sokmak için kullanılır. CSS, HTML ye ek olarak metinleri ve formatları biçimlendirmek için kendi alanında fazladan olanaklar sunmaktadır.

CSS'in kattığı yararlar

Daha süper bir sayfa kontrolu ve kolaylığı.

Web siteniz içerisinde kolay bir şekilde oynamalar yapabileceğiniz renk değişimleri.

Etkin olarak kullanabileceğiniz kenar boşluğu denetimcileri.

Metinleri biçimlendirme ve yazı tipleri özellikleri ekleme.

Geçişler tarzında görsel efektler de yaratabilme olanağı.

Görsel konumlandırma konusunda kolaylıklar.

Tek bir dosya üzerinden tüm web sitenizin kontrol edilebilir olması.

Html ile oluşturmuş olduğunuz kemik yapılarınızı css ile kolay bir şkeilde desteklemeniz mümkün. Gördüğünüz üzere css daha çok web sitenizin dış katmanını daha güzel ve kullanışlı bir hale getirmek için kullanılıyor. Html ile oluşturduğunuz butonları, css sayesinde hareketli ve renkli bir hale getirebilirsiniz. Html yi bir bina inşaatine benzetecek olursak html ile binanız kemik yapısını oluştrursunuz ama bina içerisinde bulunana dekarosyonları html ile yapamazsınız ya da yaptığınız şeyler çok sınırlıdır. Css sayesinde kemik yapısı tamamlanmış binanızın artık iç dekorasyonunu düzenleyebilirsiniz. İstediğiniz şekilde dekore edebilir, renkleri ayarlayabilirsiniz. Css ile yapacaklarınızın sınırı sizin belirlediğiniz noktaya kadardır. Html ve Css bölünmez bir ikilidir. Html ve Css bilen bir kişi iseniz kendi web sitelerinizi oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz bu basit web sitelerinin satışlarını yaparak bir gelir bile elde etmeniz mümkün. Html ve Css öğrenmenin size sağlayacağı bir diğer yarar ise daha sonra öğreneceğiniz yazılım dilleri konusunda size bir teme oluşturmaktadır.