Responsive Web Tasarım

Responsive Web Tasarım

RESPONSIVE TASARIM

2010 yılında ortaya çıkan ve son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz Responsive web tasarımı, duyarlı ve uyumlu anlamlarını taşımaktadır.

Responsive web tasarımı, masaüstü ölçülerine göre hazırlanmış web sayfalarının fotoğraf, yazı, sembol gibi faktörlerinin; telefon, tablet gibi diğer cihazlarda da ekran genişliğine göre yeniden şekillenmesidir. Bu şekilde daha sağlıklı bir görüntü elde edilebilir. Genellikle üç versiyonda hazırlanır. (Masaüstü, telefon ve tablet.)

Web sitelerine gelen ziyaretçiler, responsive olmayan tasarımlarda oldukça zorluk yaşarlar. Okuyacaklarını alanları zoom yapmaları gerekir ve genel itibariyle de daha kısıtlı bir alanı görüntüleyebilirler. Ayrıca menüler arası geçişler de oldukça zor olmaktadır. İşte bu sebeplerden dolayı, responsive tasarım bizim için hayat kurtarıcı niteliktedir. Mobil cihazlardan siteye ulaşım sağlandığında menüler şekil değiştirerek üstten açılabilir. Yazılar yakınlaştırmayı gerektirmeyecek şekilde, ziyaretçi için okunabilirliği kolay hale gelmektedir. Kısaca responsive web tasarımı; bizlere oldukça kolay, yalın ve net bir web sayfası deneyimi sunar.

Responsive web tasarımlarının bir diğer önemi ise arama motorları tarafından ciddi bir şekilde destekleniyor olması. Arama motorları mobilden arama yapıldığı zaman, mobil uyumluluğa bakılmaksızın sıralama yapıyor. Bu sebepten tek URL ile sayfanın responsive yapılması, bir web sayfasının arama motorlarında hem kendi alan adı hem de m.domain.com gibi farklı subdomain altında bir mobil versiyonunun olmasına karşın daha uygun bulunuyor.