Yazılım Alanında Kendini Geliştirmek İsteyenlere Öneriler

Yazılım Alanında Kendini Geliştirmek İsteyenlere Öneriler

Yazılım Alanında Kendini Geliştirmek İsteyenlere Öneriler

Yazılım, günümüzde oldukça hızlı gelişen bir yapıdır. Teknolojinin vazgeçilmez yapı taşlarından biri olmasının yanında çeşitli dillerle ifade edilmektedir. Sanılanın aksine yalnızca bilgisayar, telefon gibi cihazlarda değil; çamaşır makinesi, kombi gibi cihazlarda da yazılım yer almaktadır. Bilgisayar ve telefonda yer alan yazılım diğer cihazlardaki yazılımlardan farklı olsa da temelde “kod” kavramı yer almaktadır. Kod, kısacası yazılımın dilidir ve yazılımcılar cihaza vermek istedikleri komutu kod ile yazmaktadır. Anlaşılacağı üzere yazılım, uçsuz bucaksız bir dünya ve bu dünyada üretilmek istenilen şey tamamıyla yazılımcıya kalmış. Teknolojinin ilerlemesiyle de yazılım önem kazanmış, bu sektörde çalışan sayısı artmıştır.

Devamlı olarak gelişmesinden ötürü rekabetin de bir hayli fazla olduğu bir alandır. Yalnızca yazılım mühendislerini veya bilgisayarla programcılarını ilgilendirmemesi ve birçok meslek grubundan insanın yazılımla uğraşması bu rekabeti desteklemektedir. Durum böyleyken yazılımla uğraşan kişilerin, diğer yazılımcıların arasından başarılı bir şekilde sıyrılabilmesi tamamıyla kendisini ne kadar geliştirdiğine bağlıdır. Bu yazımızda, yazılımcı olarak kendinizi nasıl geliştireceğinize dair ip uçları vereceğiz. Toplamda sekiz maddeden oluşan tavsiyeler listemize gelin, birlikte bakalım.

1) Sanal dünya sizin en iyi arkadaşınız. Onu iyi tanıyın!

Yazılım alanında kendinizi geliştirmenizin belki de en iyi önerisi bu olacaktır. Kodlama, tamamıyla sanal dünyada yapılan bir eylem. Bu sebeple kodlamayı yapacağınız dili iyi bilmeli ve neler yapabileceğinizi bilmelisiniz. Bunun için online kurslar dahi bulabilirsiniz. Özellikle günümüzde yazılımın bu kadar önemli bir alan haline gelmesiyle birçok kurs bulabilirsiniz. Kurs seçerken dikkat etmeniz gereken nokta sizin seviyenize uygun bir kurs olması. Seviyenize uygun bir kurs seçtiğiniz taktirde yazılım konusunda ilerlemeniz kaçınılmaz olacak.

2) Python mu, Java mı, C++’mı, HTML’mi, onlarca dilden hangisi?

Onlarca yazılım dilinin içerisinde hangisinden başlayacağınızı bilemeyebilirsiniz. Bu sebeple kendinizi baskıya sokmayın. İlk zamanlarda amacınız tüm dillerde ortak olan kodlama şekillerini öğrenmek olmalıdır. Böylelikle aşinalık kazanabilir, bir dili öğrenmeye başladığınızda size daha basit gelmesini sağlayabilirsiniz. Yeni başlayan kişiler genel olarak Python, Ruby veya Java tercih ediyorlar. Bunun nedeni diğer dillere göre öğrenmesinin daha kolay olması. Daha basit seviyedeki dillere göz gezdirerek birini öğrenmeye başlayabilirsiniz.

3) Düzenli kodlama şart.

Düzen yalnızca yazılımda değil, diğer tüm alanlarda kişiye başarıyı getiren unsurlardan bir tanesidir. Yazılım konusunda kendinizi geliştirmenin anahtarlarından biri kesinlikle düzenli olmak. Düzenli bir şekilde her gün kodlama pratiği yapmanız durumunda kodlama dilini daha hızlı öğrenecek ve yazılımı daha iyi tanıyor olacaksınız. Kodlamalarınızın akıcı olması için sürekliliği sağlamalı ve düzenli olarak pratik yapmalısınız. Her gün düzenli olarak çalışmak, tek bir günde 10 saat kod yazmaktan emin olun daha verimli. Nasıl ki yabancı dil öğrenirken her gün düzenli tekrar gerekiyorsa yazılım da öyle. Tek fark yazılım bilgisayarın dili. Eğer dilerseniz düzenli çalışmak ve öğretici kimselerin olması adına bootcamp’ler tercih edebilirsiniz. Bootcamp, geleneksel öğretim tarzında (sınıf ve öğretmen) eğitim vermektedir. Belirli bir müfredat dahilinde eğitimin veriliyor olması sizin açınızdan belirsizliği de ortadan kaldıracaktır.

4) Hayatınızı otomatiğe bağlayın, basitleştirin.

Kodlama denilince akla çok büyük işler gelse de büyük işler başarmanıza gerek yok. Büyük bir ürün ortaya koymak yazılım öğrenmek veya kendinizi geliştirmek için gerekli bir adım değildir. Kodlamayı öğrenmek için en mantıklı ve gerçekçi sebep oldukça basit. Hayattaki sıkıcı eylemleri otomatikleştirmeyi öğrenin. Kodlamayla hayatın belki de en bağlantılı noktalarından biri bu olabilir. Kodlama, size bilgisayarınızdaki sürekli olarak yaptığınız ve otomatikleşmiş eylemleri kısa yoldan yapmayı öğretir. Beyaz yakalı olsanız dahi kodlama yoluyla uzun uzun yaptığınız masa başı işlerinizi bilgisayardan tek bir tuşa basarak halledebilirsiniz bile. Raporlarınız için bilgi toplayabilir, e – tablolarınızı ayırabilirsiniz. Tüm bunlar yalnızca yazılımın elinde olan harikulade bir güç.

5) Hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz…

Kodlama zaman zaman insanı çileden çıkarabiliyor. Yanlış koyduğunuz ve hiç dikkat etmediğiniz bir parantez tüm işinizi bozabilir. Bu durumda sabırlı olmalı ve hatanızı bulup düzeltmeniz gerekebilir. Bazı durumlarda da hiçbir şekilde hatanızı bulamayabilirsiniz. İyi bir yazılımcı olup olmadığınız bu noktada ortaya çıkıyor. Sabırlı davranmaya devam ederek hatanızı düzeltmeye gayret edin. Hem hatalarınızın nerede olduğuna dikkat edip o noktalara ağırlık verebilir hem de dikkatinizi geliştirerek daha sonraki kodlamalarınızı şahin gözlü bir yazılımcı olarak yazarsınız. Hatanızı düzelttikten sonra yaşayacağınız keyfi yalnızca yazılımcılar bilir. Bir şeyler başarmak hiç bu kadar iyi hissettirmemişti!

6) Gerçek Kod Dizilerini Yazmaya Alışın.

Kitaplardan ve aldığınız online derslerden öğrendiğiniz şeyleri pratiğe dökmeden tam anlamıyla öğrenmiş sayılmazsınız. Unutmayın önemli olan teorik olarak ne öğrendiğiniz değil pratikte ne uygulayabildiğinizdir. Korkmadan aldığınız başarısızlıklara rağmen bıkmadan kodları sanki gerçekmiş gibi yazmaya devam edin. Emin olun bir süre sonra başardığınızı kendi gözlerinizle göreceksiniz.

7)  “Kaynağı İncele”: Başkalarının Yazdıklarını Alın, Parçalayıp Yeniden Kullanın

Belki onlarca mekanik devreden oluşan bir saatin dışarıdan baktığınızda çok karmaşık bir düzene sahip olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak saatin arka kapağını söküp içine baktığınızda durumun hiçte böyle olmadığını hemen anlayacaksınız. Kapak kapalıyken çok kusursuz ve komplike bir sistem gibi görünen saatin aslında birbirine bağlı olan çarklardan oluştuğunu bu çarklar aynı şekilde bir araya getirdiğiniz taktirde aynı saati elde edebileceğinizi unutmayın. İşte kodlama da tam böyledir. dışarıdan baktığınızda çok karmaşık görünen kodları parçalara ayırın ve bakın. Baktığımızda gördüğünüz şey aslında pekte karmaşık olmadığını sadece doğru şeyleri aynen bir araya getirmek gerektiğini göreceksiniz. Şimdi sıra sizde alın parçalayın ve işinize yarayan parçaları taklit edin. Zamanla hızlı bir şekilde geliştiğinizi göreceksiniz. Sakın bu parçalama ve kullanma işinin yasadışı olduğunu düşünmeyin. Yazılımcı Chris Coyier’in de söylediği gibi “Açık kaynak bu şekilde çalışıyor hem yasal hem de ahlaki olarak yaptığınız yanlış değil.” Hatta ve hatta günlük hayatta kullandığınız yazılımların hemen hemen hepsi bu esasa dayanarak yazılmaktadır.

8) Meslektaşlarınızdan Tavsiyeler Alın

Unutmayın bu işi yapan sizin gibi belki de milyonlarca insan var ve emin olan bu insanların hepsi birbirinden daha çok şey bilerek yollarına devam etmektedir. Bu noktada önemi anlaşılan bir mesele de akıl akıldan üstündür sözüdür. Bu söz bizlere anlatmaktadır ki sizin gibi milyonlarca daha akıl vardır. Ve bu akılların hepsinden öğrenebileceğiniz milyonlarca yeni bilgi. Kendinizi böyle bir bilgi deryasına kapatmadan yeni fikir ve bilgilere açık olarak yolunuza devam etmelisiniz.

Yazılımcı olacak sizlere önemli tavsiyeler sunduğumuz bu yazımızın da sonuna gelmiş bulunuyoruz. Unutmayın uğraştığınız iş teknolojinin tam göbeğinde. Teknoloji gibi her an ve her saniye kendini yenileyip gelişerek yola devam eden bir şeyin en önemli uğraşıcıları olan sizler de kendinizi her an ve her saniye yenileyip geliştirmelisiniz. Yazılım ve teknoloji dünyası her şeyi affeder ancak kesinlikle geri kalmışlığı affetmez. Geri kalmadan ve yeni fikirlere her an açık olarak yolunuza devam ettiğinizde başarı sizler için kaçınılmaz hale gelecektir.