Yazılım Mühendisi Ne İş Yapar?

Yazılım Mühendisi Ne İş Yapar?

Yazılım Mühendisi Ne İş Yapar?

Yazılım mühendisi olmak isteyen çok fazla genç var. Günümüzde yazılıma olan ilgi çok artmış durumda, artık kullandığımız her ürün akıllı hale gelmiştir. Akıllı olarak nitelendirdiğimiz ürünler içlerinde çalışmaları için yazılıma ihtiyaç duyar. Yazılımcı olmak isteyen gençlerin ilk araştırdıkları şey yazılım mühendisi ne iş yapar?

Yazılım Mühendisi Nasıl Olunur?

Yazılım mühendisi olmak için ilk olarak 4 senelik yazılım mühendisliğini bitirmeniz gerekiyor. Yazılım mühendisliği okuduğunuz zaman staj yaparak yazılım işini yerinde öğrenmeniz de mümkün olacaktır. Staj yaptığınız yerin yazılım konusunda tecrübe sahibi olması size yazılım konusunda artı bir başarı sağlayacaktır. Yazılım mühendisi olduktan sonra isterseniz bir şirkette yazılım mühendisi olursunuz eğer isterseniz de açık pazarda kendi işlerinizi freelancer olarak devam ettirirsiniz. Kaliteli bir yazılım mühendisi iseniz eğer iş bulma konusunda sorun yaşamayacağınızdan emin olabilirsiniz.

Yazılım Mühendisi Maaşları

2020 yılından itibaren yazılımcı maaşları, geçtiğimiz senelere göre yükselme göstermiştir. Özel sektöre yeni atılmış bir yazılımcı 2900 -3700 TL arası bir maaş almaktadır. Aldığınız maaş çalıştığınız yere ve çalıştığınız seneye göre farklılık göstermektedir. Fazla programlama dili bilmek maaşınıza etki edecek bir diğer unsurdur. 3 Yıl ve üzeri tecrübeye sahip bir yazılımcı iseniz 3900 - 5300 TL arası maaş almanız mümkündür. 5 Yıl üzerinde bir iş yerinde çalışan bir yazılımcının alacağı maaş aralığı çok farklıdır, 8.000 - 40.000 TL arasında değişen bir aralıkta maaş almaktadır. Bildiğiniz yazılım dilleri ve çalıştığınız süre maaşınıza etki eder ve bu etkenler göz önünde bulundurularak maaşını yükselir.

Bir şirkete bağlı olarak çalışmak istemeyen mezun bir yazılım mühendisi iseniz, kendi yazılım takımınızı kurarak ya da tek başınıza açık kaynaklı yazılımları kullanarak, uygulama ya da oyun geliştirmek isteyebilirsiniz. Geliştirdiğiniz uygulamaların kullanıcıların beğeneceği ve sürekli kullanabileceği şekilde tasarlamak, ileri vadede size milyonlarca TL para kazandırabilir. Şirketlerde iş bulamadığınız için üzülmenize hiç gerek yok freelancer pazarı çok geniş, oturduğunuz yerden iş alarak para kazanmanız mümkün. Kendinizi yazılım konusunda geliştirmek için kurslara gidebilir ya da internet üzerinden açık kaynaklı kütüphanelerden yardım alabilirsiniz.